General
| Model: | allPIXA evo 16k CXP Color Z |
| Product code: | CP000620-S-16K-33-L1-C1-Z |
| Product series: | allPIXA evo CXP |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Line scan 2D |
| Chroma: | Color |
| Spectrum: | Visible |
| Spectral range: | 1000 nm to 1000 nm |
| Resolution: | 16,384 × 4 lines |
| Sensor architecture (material): | cmos |
| Pixel size: | 5.00 µm × 5.00 µm |
Pixel formats
| Data format: | 3 × 8/10/12 Bit color or1 × 8/10/12 Bit mono or |
Timing and gain
| Max. line rate single-line: | 73 kHz |
I/Os and power
| I/O connector: | External I/O (15 pin HD D-Sub, fem.) |
| Power supply: | 12 V – 24 V DC ± 20 %; 1 A @ 24 V |
| Power consumption: | External: 24 W |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 102 × 113 × 102 |
| IP class: | IP50 |
| Lens mount(s): | M95 × 1 mm |
| Weight: | 1100 g |
On-board memory and FPGA
| Non-volatile memory (Flash): | 32 KByte |
Interfaces
| Digital interface: | 4 × cxp-12 micro-bnc |
| Interface connector: | Micro-BNC |
| Vision standard: | CoaXPress |
FW features - image control
| Exposure modes: | manual |
| Gain modes: | auto, manuel |
| White balance modes: | auto, manual |
allPIXA evo 16k CXP Color Z
Resolution
16,384 × 4 lines
Digital Interface
4 × Cxp-12 Micro-bnc
Do you have any questions? We are here to help.