General
| Model: | shr811MCX12 |
| Product code: | F004227 |
| Product series: | SHR CoaXPress |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | Visible |
| Spectral range: | 400 nm to 1000 nm |
| Resolution: | 19,200 × 12,800 (245.80 MP) |
| Sensor model: | Sony IMX811-AAMR-C |
| Sensor architecture (material): | cmos |
| Shutter type(s): | rolling-shutter |
| Sensor size: | 53.95 × 35.97 mm (64.84 mm, 64.84mm (Type 4.1)) |
| Pixel size: | 2.81 µm × 2.81 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 12-Bit,14-Bit,16-Bit |
| Monochrome pixel formats: | mono12, mono14, mono16 |
Imaging performance
| Dynamic range: | 77.8 dB |
| SNR: | 44.4 dB |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 12.4 fps |
| Exposure time: | 60 µs to 60 s |
| Gain: | 0.0 dB to 24.0 dB |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | 0 x LVDS input, 0 x LVDS output, 0 x TTL input, 0 x TTL output, 2 x 24V input, 4 x Open drain output, |
| Specific non-isolated lines: | 1 x RS232 input, 1 x RS232 output, 0 x RS422 input, 0 x RS422 output, |
| Opto-isolated lines: | 1 x Optical isolated input, 0 x Optical isolated input, |
| Power supply: | 10 to 25VDC, Power over CoaXPress |
| Power consumption: | External: 17 W (typical) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -10 °C to 60 °C |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 86 × 80 × 80 |
| IP class: | IP30 |
| Lens mount(s): | M72x0.75 |
| Weight: | 600 g |
On-board memory and FPGA
| Non-volatile memory (Flash): | 160 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | cxp-12 with 4 connections |
| Interface connector: | (micro-BNC) |
FW features - image control
| Exposure modes: | Manual, Auto |
| Gain modes: | Auto, Manual |
| Image control features: | FW Features - Image Control |
FW features - camera control
| Trigger modes/sync: | INTERNAL,SOFTWARE,EXTERNAL |
| Camera control features: | PoCxP, User Sets, PWM(4), Sequencer, |
shr811MCX12
Resolution
19,200 × 12,800 (245.80 MP)
Framerate
12.4 fps
Digital Interface
CXP-12 with 4 connections
Do you have any questions? We are here to help.