General
| Model: | Goldeye CL-008 XSWIR 2.2 TEC2 |
| Product series: | Goldeye CL |
| Status: | Prototype/engineering sample |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | eXtended SWIR, SWIR |
| Spectral range: | 1200 nm to 2200 nm |
| Resolution: | 320 × 256 (0.10 MP) |
| Sensor model: | FPA 320 × 256 | 30 µm | Extended Range InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Sensor size: | 12.3 mm ø (12.3mm (diagonal)) |
| Pixel size: | 30.00 µm × 30.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 14-bit |
| Monochrome pixel formats: | Tap geometry 1X 1Y: Mono8, Mono10, Mono12, Mono14, Mono16, Tap geometry 1X2 1Y: Mono8 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 344 |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | LVTTL I/Os: 1 input, 1 output |
| Specific non-isolated lines: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 input, 2 outputs |
| Power supply: | 10.8 V to 30.0 V |
| Power consumption: | 20 W (at 12 VDC) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 90 × 80 × 80 |
| Weight: | 730 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | Camera Link Base |
Goldeye CL-008 XSWIR 2.2 TEC2
Goldeye CL-008 XSWIR 2.2 TEC2 - High-performance high-speed QVGA InGaAS camera
Resolution
320 × 256 (0.10 MP)
Framerate
344 fps
Digital Interface
Camera Link Base
The Goldeye CL-008 XSWIR 2.2 TEC2 is the fastest QVGA resolution short wave infrared camera with GigE Vision interface that is optimized for scientific grade applications often requiring long exposure times. With frame rates up to 344 fps at full resolution, versatile application fields can be addressed.
Do you have any questions? We are here to help.