General
| Model: | Goldeye CL-032 SWIR TEC1 |
| Product series: | Goldeye CL |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | SWIR |
| Spectral range: | 900 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 636 × 508 (0.30 MP) |
| Sensor model: | FPA 636 × 508 | 25 µm | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Sensor size: | 20.30 mm ø (20.3 mm (diagonal)) |
| Pixel size: | 25.00 µm × 25.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 14-bit |
| Monochrome pixel formats: | Tap Geometry 1X 1Y: Mono8, Mono12, Mono14, Tap Geometry 1X2 1Y: Mono8 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 100 fps |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | LVTTL I/Os: 1 input, 1 output |
| Specific non-isolated lines: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 input, 2 outputs |
| Power supply: | 10.8 V to 30.0 V |
| Power consumption: | 10 W at 12 VDC |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 78 × 55 × 55 |
| Weight: | 340 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | Camera Link Base |
Goldeye CL-032 SWIR TEC1
Goldeye CL-032 TEC1- VGA InGaAs camera with large pixel
Resolution
636 × 508 (0.30 MP)
Framerate
100 fps
Digital Interface
Camera Link Base
The Goldeye CL-032 TEC1 is a very versatile SWIR camera for the spectral range from 900 nm to 1700 nm. High frame rates of 100 fps at full resolution (636 × 508), a strong sensor cooling, as well as a high intra-scene dynamic range of more than 73 dB enable to apply the camera in various application areas and
Do you have any questions? We are here to help.