General
| Model: | allPIXA neo 4k 10GigE Mono |
| Product code: | CP000660-04k-77-M1-A1 |
| Product series: | allPIXA neo 10GigE |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Line scan 2D |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | Visible |
| Spectral range: | 400 nm to 960 nm |
| Resolution: | 4,096 × 1 lines |
| Sensor architecture (material): | cmos |
| Pixel size: | 7.00 µm × 7.00 µm |
Pixel formats
| Data format: | 8/10/12 Bit mono |
Timing and gain
| Max. line rate single-line: | 250 kHz |
I/Os and power
| I/O connector: | External I/O (15 pin HD D-Sub, male) |
| Power supply: | PoE or digital I/O port |
| Power consumption: | External: 12 W |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 62 × 62 × 62 |
| IP class: | IP50 |
| Lens mount(s): | M42 × 1 mm / F-Mount, TFL |
| Weight: | 350 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 512 MByte |
| Non-volatile memory (Flash): | 1024 KByte |
Interfaces
| Digital interface: | single 10 gige |
| Interface connector: | RJ45 (10GBase-T) |
| Vision standard: | GigE Vision 2.0 compliant |
FW features - image control
| Exposure modes: | manual |
| Gain modes: | auto, manual |
| White balance modes: | auto, manual |
allPIXA neo 4k 10GigE Mono
Resolution
4,096 × 1 lines
Digital Interface
Single 10 Gige
Do you have any questions? We are here to help.