General
| Model: | Goldeye CL-034 XSWIR 1.9 TEC2 |
| Product series: | Goldeye CL |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | eXtended SWIR, SWIR |
| Spectral range: | 1100 nm to 1900 nm |
| Resolution: | 636 × 508 (0.30 MP) |
| Sensor model: | FPA 636 × 508 | 15 µm | Extended Range InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Sensor size: | 12.20 mm ø (12.2 mm (diagonal)) |
| Pixel size: | 15.00 µm × 15.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 14-bit |
| Monochrome pixel formats: | Tap geometry 1X 1Y: Mono8, Mono10, Mono12, Mono14, Mono16, Tap geometry 1X2 1Y: Mono8 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 303 fps |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | LVTTL I/Os: 1 input, 1 output |
| Specific non-isolated lines: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 input, 2 outputs |
| Power supply: | 10.8 V to 30.0 V |
| Power consumption: | 21 W at 12 VDC |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 90 × 80 × 80 |
| Weight: | 740 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | Camera Link Base |
Goldeye CL-034 XSWIR 1.9 TEC2
Goldeye CL-034 XSWIR 1.9 TEC2 - High-speed VGA InGaAs camera
Resolution
636 × 508 (0.30 MP)
Framerate
303 fps
Digital Interface
Camera Link Base
Goldeye CL-034 XSWIR 1.9 TEC2 high-speed camera is the fastest VGA resolution extended short wave infrared camera (XSWIR) with GigE Vision interface. Frame rates up to 303 fps at full resolution enable you to access versatile application fields and to speed up your processes.
Do you have any questions? We are here to help.