一般
| 型號: | Goldeye CL-034 XSWIR 1.9 TEC2 |
| 產品系列: | Goldeye CL |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光譜: | eXtended SWIR, SWIR |
| 光譜範圍: | 1100 nm to 1900 nm |
| 解析度: | 636 × 508 (0.30 MP) |
| 感測器型號: | FPA 636 × 508 | 15 µm | Extended Range InGaAs |
| 感測器架構 (材料): | InGaAs |
| 感測器尺寸: | 12.2 mm ø (12.2 mm (diagonal)) |
| 像素大小: | 15.00 µm × 15.00 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 8-bit to 14-bit |
| 單色像素格式: | Tap geometry 1X 1Y: Mono8, Mono10, Mono12, Mono14, Mono16, Tap geometry 1X2 1Y: Mono8 |
時序與增益
| 最大影格率: | 303 fps |
I/O 與電源
| 非隔離線: | LVTTL I/Os: 1 input, 1 output |
| 特定非隔離線: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| 光隔離線: | 1 input, 2 outputs |
| 電源供應: | 10.8 V to 30.0 V |
| 功耗: | 21 W at 12 VDC |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 55 °C (housing) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 90 × 80 × 80 |
| 重量: | 740 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 256 MByte |
介面
| 數位介面: | Camera Link Base |
Goldeye CL-034 XSWIR 1.9 TEC2
Goldeye CL-034 XSWIR 1.9 TEC2 - High-speed VGA InGaAs camera
解析度
636 × 508 (0.30 MP)
影格率
303 fps
數位介面
Camera Link Base
Goldeye CL-034 XSWIR 1.9 TEC2 high-speed camera is the fastest VGA resolution extended short wave infrared camera (XSWIR) with GigE Vision interface. Frame rates up to 303 fps at full resolution enable you to access versatile application fields and to speed up your processes.
Do you have any questions? We are here to help.