General
| Model: | Goldeye Pro G5-130 VSWIR TEC1 |
| Product series: | Goldeye Pro |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Spectrum: | SWIR, Visible SWIR |
| Spectral range: | 400 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 1,296 × 1,032 (1.30 MP) |
| Sensor model: | Sony IMX990 | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Shutter type(s): | Global Shutter |
| Sensor size: | 8.15 mm ø (Type 1/2) |
| Pixel size: | 5.00 µm × 5.00 µm |
Pixel formats
| Monochrome pixel formats: | Mono12 (default) |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 125 |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | 4 biderectional I/O lines |
| Opto-isolated lines: | 1 input, 3 outputs |
| Power supply: | 12 VDC to 24 VDC (±10%) or via PoE |
| Power consumption: | Max: 10 W (12 to 24 VDC); 11 W (PoE) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | 55 °C (max) (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 78 × 55 × 55 |
| Weight: | 350 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
| Non-volatile memory (Flash): | 4 KByte |
Interfaces
| Digital interface: | IEEE 802.3: 5GBASE-T or 2.5GBASE-T (NBASE-T) and 1000BASE-T, IEEE 802.3af Power Class 0 PoE |
Goldeye Pro G5-130 VSWIR TEC1
Resolution
1,296 × 1,032 (1.30 MP)
Framerate
125 fps
Digital Interface
IEEE 802.3: 5GBASE-T or 2.5GBASE-T (NBASE-T) and 1000BASE-T, IEEE 802.3af Power Class 0 PoE
Goldeye Pro G5-130 VSWIR TEC1 5GBASE-T camera with global shutter Sony IMX990 SenSWIR InGaAs sensor enables short wave infrared (SWIR) imaging with industrial performance for various machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.