General
| Model: | allPIXA pro 5k |
| Product code: | CP000476-5120-W |
| Product series: | allPIXA pro Camera Link |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Line scan 2D |
| Chroma: | Color |
| Spectrum: | Visible |
| Spectral range: | 400 nm to 1000 nm |
| Resolution: | 5,120 × 3 lines |
| Sensor architecture (material): | ccd |
| Pixel size: | 10.00 µm × 10.00 µm |
Pixel formats
| Data format: | 3× 8/10 Bit color |
Timing and gain
| Max. line rate tri-linear: | 40 kHz |
I/Os and power
| I/O connector: | External IO (15 pin D-Sub, female) |
| Power supply: | 12 to 24 VDC |
| Power consumption: | External: 19 W |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 102 × 77 × 100 |
| IP class: | IP50 |
| Lens mount(s): | - |
| Weight: | 1000 g |
On-board memory and FPGA
| Non-volatile memory (Flash): | 4 KByte |
Interfaces
| Digital interface: | camera link @ 85 mhz full, medium, base |
| Interface connector: | Camera Link (MDR) |
| Vision standard: | Camera Link |
FW features - image control
| Exposure modes: | manual |
| Gain modes: | auto, manual |
| White balance modes: | auto, manual |
allPIXA pro 5k
Resolution
5,120 × 3 lines
Digital Interface
Camera Link @ 85 Mhz Full, Medium, Base
Do you have any questions? We are here to help.