General
| Model: | Goldeye G-034 XSWIR 2.2 TEC2 |
| Product series: | Goldeye G |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | eXtended SWIR, SWIR |
| Spectral range: | 1200 nm to 2200 nm |
| Resolution: | 636 × 508 (0.30 MP) |
| Sensor model: | FPA 636 × 508 | 15 µm | Extended Range InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Sensor size: | 12.20 mm ø (12.2 mm (diagonal)) |
| Pixel size: | 15.00 µm × 15.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 14-bit |
| Monochrome pixel formats: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono10Packed, Mono12, Mono12p, Mono12Packed, Mono14, Mono16 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 303 |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | LVTTL I/Os: 1 input, 1 output |
| Specific non-isolated lines: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 Input, 2 Outputs |
| Power supply: | 10.8 V DC to 30.0 V or via PoE |
| Power consumption: | 21 W (at 12 VDC), <23 W (PoE) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 90 × 80 × 80 |
| Weight: | 740 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
| Non-volatile memory (Flash): | 262 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Goldeye G-034 XSWIR 2.2 TEC2
Goldeye G-034 XSWIR 2.2 TEC2 - High-speed VGA InGaAs camera
Resolution
636 × 508 (0.30 MP)
Framerate
303 fps
Digital Interface
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
Goldeye G-034 XSWIR 2.2 TEC2 high-speed camera is the fastest VGA resolution extended short wave infrared camera (XSWIR) with GigE Vision interface. Frame rates up to 303 fps at full resolution enable you to access versatile application fields and to speed up your processes.
Do you have any questions? We are here to help.