General
| Model: | Goldeye G-008 SWIR Cool TEC1 |
| Product series: | Goldeye G |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | SWIR |
| Spectral range: | 900 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 320 × 256 (0.10 MP) |
| Sensor model: | FPA 320 × 256 | 30 µm | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Sensor size: | 12.3 mm ø (12.3mm (diagonal)) |
| Pixel size: | 30.00 µm × 30.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 14-bit |
| Monochrome pixel formats: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono10Packed, Mono12, Mono12p, Mono12Packed, Mono14, Mono16 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 344 |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | LVTTL I/Os: 1 Input, 1 Output |
| Specific non-isolated lines: | 115 000 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 Input, 2 Outputs |
| Power supply: | 10.8 V to 30.0 V or via PoE |
| Power consumption: | 10.7 W (at 12 VDC), <12.95 W (PoE) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 90 × 80 × 80 |
| Weight: | 790 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
| Non-volatile memory (Flash): | 262 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Goldeye G-008 SWIR Cool TEC1
Goldeye G-008 Cool TEC1 - High-performance high-speed QVGA InGaAS camera
Resolution
320 × 256 (0.10 MP)
Framerate
344 fps
Digital Interface
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
The Goldeye G-008 Cool TEC1 is the fastest QVGA resolution short wave infrared camera with GigE Vision interface that is optimized for scientific grade applications often requiring long exposure times. With frame rates up to 344 fps at full resolution, versatile application fields can be addressed and processes can b
Do you have any questions? We are here to help.