General
| Model: | Goldeye CL-130 VSWIR TEC1 |
| Product series: | Goldeye CL |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | SWIR, Visible SWIR |
| Spectral range: | 400 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 1,280 × 1,024 (1.30 MP) |
| Sensor model: | Sony IMX990 | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Shutter type(s): | Global Shutter |
| Sensor size: | 8.15 mm ø (Type 1/2) |
| Pixel size: | 5.00 µm × 5.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 12-bit |
| Monochrome pixel formats: | Tap Geometry 1X 1Y: Mono8, Mono12, Tap Geometry 1X2 1Y: Mono8 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 94 |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | 1 input, 1 output |
| Specific non-isolated lines: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 input, 2 outputs |
| Power supply: | 10.8 V to 30.0 V |
| Power consumption: | Maximum: 11.8 W (at 12 VDC) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 78 × 55 × 55 |
| Weight: | 330 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | Camera Link Base |
Goldeye CL-130 VSWIR TEC1
Goldeye CL-130 TEC1- Fast InGaAs SWIR camera with SXGA resolution
Resolution
1,280 × 1,024 (1.30 MP)
Framerate
94 fps
Digital Interface
Camera Link Base
The Goldeye CL-130 TEC1 is an SXGA resolution short wave infrared (SWIR) camera with Camera Link interface. Frame rates up to 100 fps at full resolution enable you to access versatile application fields and to speed up your processes.
Do you have any questions? We are here to help.