General
| Model: | Goldeye CL-034 SWIR TEC1 |
| Product series: | Goldeye CL |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | SWIR |
| Spectral range: | 900 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 636 × 508 (0.30 MP) |
| Sensor model: | FPA 636 × 508 | 15 µm | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Sensor size: | 12.20 mm ø (12.2 mm (diagonal)) |
| Pixel size: | 15.00 µm × 15.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 14-bit |
| Monochrome pixel formats: | Tap geometry 1X 1Y: Mono8, Mono10, Mono12, Mono14, Mono16, Tap geometry 1X2 1Y: Mono8 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 303 fps |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | LVTTL I/Os: 1 input, 1 output |
| Specific non-isolated lines: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 input, 2 outputs |
| Power supply: | 10.8 V to 30.0 V |
| Power consumption: | 11.8 W at 12 VDC |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 78 × 55 × 55 |
| Weight: | 350 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | Camera Link Base |
Goldeye CL-034 SWIR TEC1
Goldeye CL-034 TEC1 - High-speed VGA InGaAs camera
Resolution
636 × 508 (0.30 MP)
Framerate
303 fps
Digital Interface
Camera Link Base
The Goldeye CL-034 TEC1 high-speed camera is one of the fastest VGA resolution short wave infrared (SWIR) cameras with Camera Link interface. Frame rates up to 303 fps at full resolution enable you to access versatile application fields and to speed up your processes.
Do you have any questions? We are here to help.