General
| Model: | Goldeye CL-008 SWIR Cool TEC1 |
| Product series: | Goldeye CL |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | SWIR |
| Spectral range: | 900 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 320 × 256 (0.10 MP) |
| Sensor model: | FPA 320 × 256 | 30 µm | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Sensor size: | 12.30 mm ø (12.3mm (diagonal)) |
| Pixel size: | 30.00 µm × 30.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 14-bit |
| Monochrome pixel formats: | Tap geometry 1X 1Y: Mono8, Mono10, Mono12, Mono14, Mono16, Tap geometry 1X2 1Y: Mono8 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 344 fps |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | LVTTL I/Os: 1 input, 1 output |
| Specific non-isolated lines: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 input, 2 outputs |
| Power supply: | 10.8 V to 30.0 V |
| Power consumption: | 10.5 W (at 12 VDC) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 90 × 80 × 80 |
| Weight: | 760 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | Camera Link Base |
Goldeye CL-008 SWIR Cool TEC1
Goldeye CL-008 Cool TEC1 - High-performance high-speed QVGA InGaAS camera
Resolution
320 × 256 (0.10 MP)
Framerate
344 fps
Digital Interface
Camera Link Base
The Goldeye CL-008 Cool TEC1 is one of the fastest QVGA resolution SWIR cameras with Camera Link interface. With frame rates up to 344 fps at full resolution, versatile application fields can be addressed and processes can be sped up strongly. To enable low-noise imaging in the spectral range from 900 nm to
Do you have any questions? We are here to help.