一般
| 型號: | Alecs G1-510 NA8 |
| 產品系列: | Alecs |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 300 nm to 1100 nm |
| 解析度: | 2,464 × 2,064 (5.10 MP) |
| 感測器型號: | Sony IMX548 |
| 感測器架構 (材料): | CMOS |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 9 mm ø (Type 1/1.8) |
| 像素大小: | 2.74 µm × 2.74 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 12-bit |
| 單色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p, RAW8, RAW10, RAW12, GREY, Y10, Y12 |
| YUV 像素格式: | YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr, YUV422 8-bit, UYVY |
| RGB 像素格式: | RGB8 (default), BGR8, RGB888 (default), RGB3 |
| Bayer 像素格式: | BayerRG8, BayerRG10, BayerRG10p, BayerRG12, BayerRG12p |
影像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 68 % |
時序與增益
| 最大影格率: | 81 fps |
I/O 與電源
| 光隔離線: | 2 inputs, 2 outputs, 1 trigger input, 1 strobe output |
| 電源供應: | 24 VDC |
| 功耗: | SoM: Max. 10 W to 25 W | Carrier board: Max. 2.0 W | Camera: Max. 2.8 W || Idle state: 8.5 W |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 65 °C (housing) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 102 × 72 × 112 |
| 鏡頭接口: | C-Mount, CS-Mount, S-Mount |
| 重量: | 810 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 256 KByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | IEEE 802.3 1000BASE-T |
Alecs G1-510 NA8
Embedded vision CSI-2 camera with IMX548 sensor
解析度
2,464 × 2,064 (5.10 MP)
影格率
81 fps
數位介面
IEEE 802.3 1000BASE-T
Alecs G1-510 innovative vision system with Sony IMX548 CMOS global shutter sensor and NVIDIA® Jetson Orin™ Nano8enables developping applications faster.
Do you have any questions? We are here to help.