一般
| 型號: | Cube4MGE-CM8 |
| 產品編號: | F006109 |
| 產品系列: | Cube GigE |
| 狀態: | Deleted |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 400 nm to 1000 nm |
| 解析度: | 1,280 × 1,024 (1.30 MP) |
| 感測器型號: | Micron MV-13HS |
| 感測器架構 (材料): | cmos |
| 快門類型: | global-shutter |
| 感測器尺寸: | 15.36 × 12.29 mm (19.67 mm, 1) |
| 像素大小: | 12.00 µm × 12.00 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 8-Bit |
| 單色像素格式: | mono8 |
時序與增益
| 最大影格率: | 1010 fps |
| 最大影格率 ROI 模式: | 1280 x 1024 | 1010 fps, 1280 x 512 | 2018 fps, 1280 x 204 | 5050 fps, 1280 x 146 | 7039 fps, 1280 x 102 | 10051 fps, 1280 x 49 | 20326 fps, 1280 x 18 | 504701280 fps, 10 x 85684 | fps, |
| 曝光時間: | 2 µs to 1 s |
| 增益: | 0.0 dB to 12.0 dB |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 0 x LVDS input, 0 x LVDS output, 1 x TTL input, 1 x TTL output, 0 x 24V input, 0 x Open drain output, |
| 特定非隔離線: | 0 x RS232 input, 0 x RS232 output, 0 x RS422 input, 0 x RS422 output, |
| 光隔離線: | 4 x Optical isolated input, 0 x Optical isolated input, |
| 電源供應: | 10.5 to 30VDC |
| 功耗: | External: 15 W (typical) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 92 × 69 × 93 |
| 防護等級: | IP30 |
| 鏡頭接口: | C-Mount |
| 重量: | 910 g |
介面
| 數位介面: | gige |
| 介面連接器: | (RJ-45) |
FW 功能 – 影像控制
| 增益模式: | Digital, Analog |
| 影像控制功能: | FW Features - Image Control |
FW 功能 – 相機控制
| 觸發模式/同步: | Manual, External analog Voltage, External TTL, Acc |
Cube4MGE-CM8
解析度
1,280 × 1,024 (1.30 MP)
影格率
1010 fps
數位介面
Gige
Do you have any questions? We are here to help.