General
| Model: | Goldeye G-030 VSWIR TEC1 |
| Product series: | Goldeye G |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | SWIR, Visible SWIR |
| Spectral range: | 400 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 656 × 520 (0.30 MP) |
| Sensor model: | Sony IMX991 | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Shutter type(s): | Global Shutter |
| Sensor size: | 4.61 mm ø (Type 1/4) |
| Pixel size: | 5.00 µm × 5.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 12-bit |
| Monochrome pixel formats: | Mono8, Mono12, Mono12Packed |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 234 |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | 1 input, 1 output |
| Specific non-isolated lines: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 input, 2 outputs |
| Power supply: | 10.8 V DC to 30.0 V or via PoE |
| Power consumption: | Maximum: 10.8 W (at 12 VDC), <12.95 W (PoE) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 78 × 55 × 55 |
| Weight: | 340 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
| Non-volatile memory (Flash): | 262 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Goldeye G-030 VSWIR TEC1
Resolution
656 × 520 (0.30 MP)
Framerate
234 fps
Digital Interface
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
The Goldeye G-030 TEC1 high-speed camera is one of the fastest VGA resolution short wave infrared (SWIR) cameras with GigE Vision interface. Frame rates up to 234 fps at full resolution enable you to access versatile application fields and to speed up your processes.
Do you have any questions? We are here to help.