General
| Model: | Goldeye G-008 SWIR TEC1 |
| Product series: | Goldeye G |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | SWIR |
| Spectral range: | 900 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 320 × 256 (0.10 MP) |
| Sensor model: | FPA 320 × 256 | 30 µm | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Sensor size: | 12.3 mm ø (12.3mm (diagonal)) |
| Pixel size: | 30.00 µm × 30.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 14-bit |
| Monochrome pixel formats: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono10Packed, Mono12, Mono12p, Mono12Packed, Mono14, Mono16 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 344 |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | LVTTL I/Os: 1 Input, 1 Output |
| Specific non-isolated lines: | 115 000 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 Input, 2 Outputs |
| Power supply: | 10.8 V to 30.0 V or via PoE |
| Power consumption: | 10.8 W (at 12 VDC), <12.95 W (PoE) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 78 × 55 × 55 |
| Weight: | 340 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
| Non-volatile memory (Flash): | 262 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Goldeye G-008 SWIR TEC1
Goldeye G-008 TEC1 - Affordable high-speed;QVGA InGaAS camera
Resolution
320 × 256 (0.10 MP)
Framerate
344 fps
Digital Interface
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
The Goldeye G-008 TEC1 is a short wave infrared (SWIR) camera running 344 fps at 1/4-VGA resolution. Its GigE Vision interface enables fast integration for versatile applications at an affordable price.
Do you have any questions? We are here to help.