General
| Model: | Alvium 1500 C-500 |
| Product series: | Alvium 1500 C |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono or Color |
| Spectrum: | Visible |
| Spectral range: | 300 nm to 1100 nm |
| Resolution: | 2,592 × 1,944 (5.00 MP) |
| Sensor model: | ON Semi AR0521SR |
| Shutter type(s): | Rolling Shutter |
| Sensor size: | 7.13 mm ø (Type 1/2.5) |
| Pixel size: | 2.20 µm × 2.20 µm |
Pixel formats
| Monochrome pixel formats: | GREY, RAW10, RAW12, RAW8, Y10, Y12 |
| YUV pixel formats: | UYVY, YUV422 8-bit |
| RGB pixel formats: | RGB3, RGB888 (default) |
Imaging performance
| Quantum efficiency @ 529 nm: | 79 % |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 68 |
| Exposure time: | 8 µs to 480.00 ms |
| Gain: | 0.0 dB to 24.1 dB |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | 2 programmable GPIOs |
| Power supply: | 5 VDC over MIPI CSI-2 |
| Power consumption: | Typical: 1.9 W |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 65 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 26 × 29 × 29 |
| Lens mount(s): | C-Mount, CS-Mount, S-Mount |
| Weight: | 40 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 KByte |
| Non-volatile memory (Flash): | 1024 KByte |
Interfaces
| Digital interface: | MIPI CSI-2, up to 4 lanes |
Alvium 1500 C-500
Embedded vision CSI-2 camera with AR0521 sensor
Resolution
2,592 × 1,944 (5.00 MP)
Framerate
68 fps
Digital Interface
MIPI CSI-2, up to 4 lanes
Alvium 1500 C-500 innovative MIPI CSI-2 camera with ON Semi AR0521 CMOS rolling shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded applications.
Do you have any questions? We are here to help.