General
| Model: | Goldeye G-130 VSWIR TEC1 |
| Product series: | Goldeye G |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spectrum: | SWIR, Visible SWIR |
| Spectral range: | 400 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 1,280 × 1,024 (1.30 MP) |
| Sensor model: | Sony IMX990 | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Shutter type(s): | Global Shutter |
| Sensor size: | 8.15 mm ø (Type 1/2) |
| Pixel size: | 5.00 µm × 5.00 µm |
Pixel formats
| Sensor bit depth: | 8-bit to 12-bit |
| Monochrome pixel formats: | Mono8, Mono12, Mono12Packed |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 94 |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | 1 input, 1 output |
| Specific non-isolated lines: | 115 200 Baud, 8N1 (adjustable) |
| Opto-isolated lines: | 1 input, 2 outputs |
| Power supply: | 10.8 V DC to 30.0 V or via PoE |
| Power consumption: | Maximum: 10.8 W (at 12 VDC), <12.95 W (PoE) |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 55 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 78 × 55 × 55 |
| Weight: | 340 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 MByte |
| Non-volatile memory (Flash): | 262 MByte |
Interfaces
| Digital interface: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Goldeye G-130 VSWIR TEC1
Resolution
1,280 × 1,024 (1.30 MP)
Framerate
94 fps
Digital Interface
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
Goldeye G-130 TEC1 is a fast SXGA resolution short wave infrared (SWIR) camera with GigE Vision interface. Frame rates up to 94 fps at full resolution enable you to access versatile application fields and to speed up your processes.
Do you have any questions? We are here to help.