常规
| 型号: | Goldeye Pro G5-320 VSWIR TEC1 |
| 产品系列: | Goldeye Pro |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光谱: | SWIR, Visible SWIR |
| 光谱范围: | 400 nm to 1700 nm |
| 分辨率: | 2,080 × 1,544 (3.20 MP) |
| 传感器型号: | Sony IMX993 | InGaAs |
| 传感器架构(材料): | InGaAs |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 9.00 mm ø (Type 1/1.8) |
| 像素尺寸: | 3.45 µm × 3.45 µm |
像素格式
| 传感器位深度: | 10-bit; 12-bit |
| 单色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono10Packed, Mono12 (default), Mono12p, Mono12Packed, Mono14, Mono16 |
时序与增益
| 最大帧率: | 159 |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 4 biderectional I/O lines |
| 光电隔离线路: | 1 input, 3 outputs |
| 电源供应: | 12 VDC to 24 VDC (±10%) or via PoE |
| 功耗: | Max: 11 W (12 to 24 VDC); 12.9 W (PoE) |
工作条件
| 工作温度(外壳: | 55 °C (max) (housing) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 78 × 55 × 55 |
| 重量: | 350 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 256 MByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 4 KByte |
接口
| 数字接口: | IEEE 802.3: 5GBASE-T or 2.5GBASE-T (NBASE-T) and 1000BASE-T, IEEE 802.3af Power Class 0 PoE |
Goldeye Pro G5-320 VSWIR TEC1
分辨率
2,080 × 1,544 (3.20 MP)
帧率
159 fps
数字接口
5GigE
Goldeye Pro G5-320 VSWIR TEC1 5GBASE-T camera with global shutter Sony IMX993 SenSWIR InGaAs sensor enables short wave infrared (SWIR) imaging with industrial performance for various machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.