一般
| 型號: | mini2MGE-FGM4 |
| 產品編號: | F006102 |
| 產品系列: | Mini GigE |
| 狀態: | Discontinued |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 400 nm to 1000 nm |
| 解析度: | 1,696 × 1,710 (3.00 MP) |
| 感測器型號: | ON Semi LUPA3000 |
| 感測器架構 (材料): | cmos |
| 快門類型: | global-shutter |
| 感測器尺寸: | 13.57 × 13.68 mm (19.27 mm, 1) |
| 像素大小: | 8.00 µm × 8.00 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 8-Bit |
| 單色像素格式: | mono8 |
時序與增益
| 最大影格率: | 525 fps |
| 最大影格率 ROI 模式: | 1696 x 1710 | 525 fps, 1280 x 1024 | 1155 fps, 1280 x 720 | 1647 fps, 1024 x 1024 | 1410 fps, 640 x 480 | 4467 fps, 512 x 512 | 5016 fps, 320 x 240 | 14776128 fps, 128 x 43541 | fps, |
| 曝光時間: | 2 µs to 1 s |
| 增益: | 0.0 dB to 12.0 dB |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 0 x LVDS input, 0 x LVDS output, 0 x TTL input, 0 x TTL output, 0 x 24V input, 0 x Open drain output, |
| 特定非隔離線: | 0 x RS232 input, 0 x RS232 output, 0 x RS422 input, 0 x RS422 output, |
| 光隔離線: | 2 x Optical isolated input, 1 x Optical isolated input, |
| 電源供應: | 10.5 to 30VDC |
| 功耗: | External: 7.5 W (typical) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 100 × 63 × 63 |
| 防護等級: | IP30 |
| 鏡頭接口: | FG-Mount |
| 重量: | 330 g |
介面
| 數位介面: | gige |
| 介面連接器: | (RJ-45) |
FW 功能 – 影像控制
| 增益模式: | Digital, Analog |
| 影像控制功能: | FW Features - Image Control |
FW 功能 – 相機控制
| 觸發模式/同步: | Manual, External analog Voltage, External TTL, Acc |
mini2MGE-FGM4
解析度
1,696 × 1,710 (3.00 MP)
影格率
525 fps
數位介面
Gige
Do you have any questions? We are here to help.