一般
| 型號: | Prosilica GT 5120 |
| 產品系列: | Prosilica GT |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光譜: | Visible |
| 解析度: | 5,120 × 5,120 (26.20 MP) |
| 感測器型號: | ON Semi PYTHON 25K |
| 感測器架構 (材料): | CMOS |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 32.36 mm ø (Type APS-H) |
| 像素大小: | 4.50 µm × 4.50 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 10-bit |
| 單色像素格式: | Mono8, Mono10 |
影像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 53 % |
時序與增益
| 最大影格率: | 4 fps |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 1 input, 2 outputs |
| 特定非隔離線: | 1 |
| 光隔離線: | 1 input, 2 outputs |
| 電源供應: | 7 to 25 VDC AUX or IEEE 802.3at Type 1 PoE |
| 功耗: | External power: 5.02 W at 12 VDC | Power over Ethernet: 6.3 W |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 50 °C ambient (without condensation) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 96 × 66 × 53 |
| 重量: | 372 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 128 MByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Prosilica GT 5120
26.2 megapixel industrial camera for extended temperature ranges
解析度
5,120 × 5,120 (26.20 MP)
影格率
4 fps
數位介面
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
Prosilica GT5120 is a 26.2 megapixel camera with a GigE Vision compliant Gigabit Ethernet interface and Hirose port. Prosilica GT5120 is a monochrome model. This camera incorporates the high quality ON Semi PYTHON 25K (NOIP1SN025KA) CMOS sensor.
Do you have any questions? We are here to help.