一般
| 型號: | EoSens1.1MCX12-FM |
| 產品編號: | F006002 |
| 產品系列: | EoSens CoaXPress-12 |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 400 nm to 1000 nm |
| 解析度: | 1,280 × 864 (1.10 MP) |
| 感測器型號: | Luxima LUX13HS |
| 感測器架構 (材料): | cmos |
| 快門類型: | global-shutter |
| 感測器尺寸: | 17.54 × 11.84 mm (21.16 mm, 4/3) |
| 像素大小: | 13.70 µm × 13.70 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 8-Bit,10-Bit |
| 單色像素格式: | mono8, mono10 |
時序與增益
| 最大影格率: | 3674 fps |
| 最大影格率 ROI 模式: | 1280 x 864 | 3674 fps, 1280 x 768 | 4151 fps, 640 x 480 | 6576 fps, 128 x 128 | 23821 fps, x | 224673 fps, |
| 曝光時間: | 2 µs to 1 s |
| 增益: | 0.0 dB to 18.0 dB |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 0 x LVDS input, 0 x LVDS output, 0 x TTL input, 0 x TTL output, 2 x 24V input, 0 x Open drain output, |
| 特定非隔離線: | 0 x RS232 input, 0 x RS232 output, 0 x RS422 input, 0 x RS422 output, |
| 光隔離線: | 0 x Optical isolated input, 0 x Optical isolated input, |
| I/O 連接器: | 2 |
| 電源供應: | 12 to 24VDC, Power over CoaXPress |
| 功耗: | External: 14 W (typical) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 83 × 80 × 80 |
| 防護等級: | IP30 |
| 鏡頭接口: | F-Mount |
| 重量: | 550 g |
介面
| 數位介面: | cxp-12 with 4 connections |
| 介面連接器: | (micro-BNC) |
FW 功能 – 影像控制
| 曝光模式: | external |
| 增益模式: | Digital, Analog |
| 白平衡模式: | true |
| 影像控制功能: | FW Features - Image Control |
FW 功能 – 相機控制
| 觸發模式/同步: | External TTL Signal, CXP-Trigger |
EoSens1.1MCX12-FM
解析度
1,280 × 864 (1.10 MP)
影格率
3674 fps
數位介面
CXP-12 with 4 connections
Do you have any questions? We are here to help.