一般
| 型號: | Alvium 1800 U-192 |
| 產品系列: | Alvium 1800 U |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 300 nm to 1100 nm |
| 解析度: | 1,600 × 1,200 (1.90 MP) |
| 感測器型號: | Teledyne e2v EV76C570 |
| 感測器架構 (材料): | CMOS |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 9 mm ø (Type 1/1.8) |
| 像素大小: | 4.50 µm × 4.50 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 10-bit |
| 單色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p |
| YUV 像素格式: | YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr |
| RGB 像素格式: | RGB8 (default), BGR8 |
| Bayer 像素格式: | BayerRG8, BayerRG10, BayerRG10p, BayerRG12, BayerRG12p |
時序與增益
| 最大影格率: | 59 fps |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 4 programmable GPIOs |
| 電源供應: | Power over USB 3.1 Gen 1 | External power 5.0 V |
| 功耗: | USB power: 1.6 W (typical) | Ext. power: 1.6 W (typical) |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 65 °C (housing) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 38 × 29 × 29 |
| 鏡頭接口: | C-Mount, CS-Mount, S-Mount |
| 重量: | 60 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 256 KByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | usb3.0 |
| 視覺標準: | USB3 Vision |
Alvium 1800 U-192
Versatile USB camera with e2v EV76C570 sensor
解析度
1,600 × 1,200 (1.90 MP)
影格率
59 fps
數位介面
Usb3.0
Alvium 1800 U-192 innovative USB camera with e2v EV76C570 CMOS sensor provides industrial performance for cost effective embedded and machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.