General
| Model: | Alvium FP3-530 VSWIR |
| Product series: | Alvium FP3 |
| Status: | Prototype/engineering sample |
Sensor
| Sensor type: | Area scan |
| Spectrum: | SWIR, Visible SWIR |
| Spectral range: | 400 nm to 1700 nm |
| Resolution: | 2,592 × 2,056 (5.30 MP) |
| Sensor model: | Sony IMX992 | InGaAs |
| Sensor architecture (material): | InGaAs |
| Shutter type(s): | Global Shutter |
| Sensor size: | 11.40 mm ø (Type 1/1.4) |
| Pixel size: | 3.45 µm × 3.45 µm |
Pixel formats
| Monochrome pixel formats: | GREY, RAW10, RAW12, RAW8, Y10, Y12 |
| Bayer pixel formats: | BayerGR10, BayerGR10p, BayerGR12, BayerGR12p, BayerGR8 |
Timing and gain
| Max. frame rate: | 42 |
| Exposure time: | 36 µs to 10 s |
| Gain: | 0.0 dB to 42.0 dB |
I/Os and power
| Non-isolated lines: | 2 programmable GPIOs |
| I/O connector: | Coax, STP |
| Power supply: | 5 VDC over MIPI CSI-2 |
| Power consumption: | Value for the integrated serializer adds to CSI-2 model value. |
Operating conditions
| Operating temperature (housing): | -20 °C to 65 °C (housing) |
Mechanical properties
| Body dimensions (L x W x H in mm): | 41 × 29 × 29 |
| Lens mount(s): | C-Mount, CS-Mount |
| Weight: | 70 g |
On-board memory and FPGA
| Image buffer (RAM): | 256 KByte |
| Non-volatile memory (Flash): | 1024 KByte |
Interfaces
| Digital interface: | FPD-Link III, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes |
Alvium FP3-530 VSWIR
Embedded vision FPD-Link III camera with IMX992 sensor
Resolution
2,592 × 2,056 (5.30 MP)
Digital Interface
FPD-Link III, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes
Alvium FP3-530 VSWIR innovative FPD-Link III camera with Sony IMX992 SenSWIR InGaAs global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.