常规
| 型号: | Alvium 1800 U-530 VSWIR |
| 产品系列: | Alvium 1800 U |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光谱: | SWIR, Visible SWIR |
| 光谱范围: | 400 nm to 1700 nm |
| 分辨率: | 2,592 × 2,056 (5.30 MP) |
| 传感器型号: | Sony IMX992 | InGaAs |
| 传感器架构(材料): | InGaAs |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 11.40 mm ø (Type 1/1.4) |
| 像素尺寸: | 3.45 µm × 3.45 µm |
像素格式
| 传感器位深度: | 8-bit, 10-bit, 12-bit; Adaptive (10-bit, 12-bit) |
| 单色像素格式: | Mono8 (default), Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p |
时序与增益
| 最大帧率: | 77 |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 4 programmable GPIOs |
| 电源供应: | Power over USB 3.1 Gen 1 | External power 5.0 V |
| 功耗: | USB power: 2.9 W (typical) | External power: 2.9 W (typical) |
工作条件
| 工作温度(外壳: | -20 °C to 65 °C (housing) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 38 × 29 × 29 |
| 镜头接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 65 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 256 KByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | usb3.0 |
| 视觉标准: | USB3 Vision |
Alvium 1800 U-530 VSWIR
Versatile USB camera with IMX992 sensor
分辨率
2,592 × 2,056 (5.30 MP)
帧率
77 fps
数字接口
Usb3.0
Alvium 1800 U-530 VSWIR innovative USB camera with Sony IMX992 SenSWIR InGaAs global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded and machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.