常规
| 型号: | Alvium 1800 U-291 |
| 产品系列: | Alvium 1800 U |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光谱: | Visible |
| 光谱范围: | 300 nm to 1100 nm |
| 分辨率: | 1,944 × 1,472 (2.90 MP) |
| 传感器型号: | Sony IMX421 |
| 传感器架构(材料): | CMOS |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 12.75 mm ø (Type 2/3) |
| 像素尺寸: | 4.50 µm × 4.50 µm |
像素格式
| 传感器位深度: | 8-bit, 10-bit, 12-bit; Adaptive (10-bit, 12-bit) |
| 单色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p |
| YUV像素格式: | YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr |
| RGB像素格式: | RGB8 (default), BGR8 |
| 拜耳像素格式: | BayerRG8, BayerRG10, BayerRG10p, BayerRG12, BayerRG12p |
成像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 73 % |
时序与增益
| 最大帧率: | 144 fps |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 4 programmable GPIOs |
| 电源供应: | Power over USB 3.1 Gen 1 | External power 5.0 V |
| 功耗: | USB power: 1.9 W (typical) | Ext. power: 2.1 W (typical) |
工作条件
| 工作温度(外壳: | -20 °C to 65 °C (housing) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 38 × 29 × 29 |
| 镜头接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 60 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 256 KByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | usb3.0 |
| 视觉标准: | USB3 Vision |
Alvium 1800 U-291
Versatile USB camera with IMX287 sensor
分辨率
1,944 × 1,472 (2.90 MP)
帧率
144 fps
数字接口
Usb3.0
Alvium 1800 U-291 innovative USB camera with Sony IMX421 CMOS global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded and machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.