常规
| 型号: | Alvium 1800 U-131 |
| 产品系列: | Alvium 1800 U |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光谱: | Visible |
| 光谱范围: | 300 nm to 1100 nm |
| 分辨率: | 1,280 × 1,024 (1.30 MP) |
| 传感器型号: | Teledyne e2v EV76C560 |
| 传感器架构(材料): | CMOS |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 9.00 mm ø (Type 1/1.8) |
| 像素尺寸: | 5.30 µm × 5.30 µm |
像素格式
| 传感器位深度: | 10-bit |
| 单色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p |
| YUV像素格式: | YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr |
| RGB像素格式: | RGB8 (default), BGR8 |
| 拜耳像素格式: | BayerRG8, BayerRG10, BayerRG10p, BayerRG12, BayerRG12p |
时序与增益
| 最大帧率: | 60 fps |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 4 programmable GPIOs |
| 电源供应: | Power over USB 3.1 Gen 1 | External power 5.0 V |
| 功耗: | USB power: 1.5 W (typical) | Ext. power: 1.5 W (typical) |
工作条件
| 工作温度(外壳: | -20 °C to 65 °C (housing) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 38 × 29 × 29 |
| 镜头接口: | C-Mount, CS-Mount, S-Mount |
| 重量: | 60 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 256 KByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | usb3.0 |
| 视觉标准: | USB3 Vision |
Alvium 1800 U-131
Versatile USB camera with e2v EV76C560 sensor
分辨率
1,280 × 1,024 (1.30 MP)
帧率
60 fps
数字接口
Usb3.0
Alvium 1800 U-131 innovative USB camera with e2v EV76C560 CMOS sensor provides industrial performance for cost effective embedded and machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.