常规
| 型号: | Alvium 1800 C-320 VSWIR |
| 产品系列: | Alvium 1800 C |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 光谱: | SWIR, Visible SWIR |
| 光谱范围: | 400 nm to 1700 nm |
| 分辨率: | 2,080 × 1,544 (3.20 MP) |
| 传感器型号: | Sony IMX993 | InGaAs |
| 传感器架构(材料): | InGaAs |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 9.00 mm ø (Type 1/1.8) |
| 像素尺寸: | 3.45 µm × 3.45 µm |
像素格式
| 单色像素格式: | GREY, RAW10, RAW12, RAW8, Y10, Y12 |
时序与增益
| 最大帧率: | 131 fps |
| 曝光时间: | 33 µs to 10 s |
| 增益: | 0.0 dB to 42.0 dB |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 2 programmable GPIOs |
| 电源供应: | 5 VDC over MIPI CSI-2 |
| 功耗: | Typical: 2.6 W |
工作条件
| 工作温度(外壳: | -20 °C to 65 °C (housing) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 26 × 29 × 29 |
| 镜头接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 40 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 256 KByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | MIPI CSI-2, up to 4 lanes |
Alvium 1800 C-320 VSWIR
Embedded vision CSI-2 camera with IMX993 sensor
分辨率
2,080 × 1,544 (3.20 MP)
帧率
131 fps
数字接口
MIPI CSI-2, up to 4 lanes
Alvium 1800 C-320 VSWIR innovative MIPI CSI-2 camera with Sony IMX993 SenSWIR InGaAs global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.