常规
| 型号: | Alvium G5-507 Pol |
| 产品系列: | Alvium G5 |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光谱: | Visible |
| 光谱范围: | 300 nm to 1100 nm |
| 分辨率: | 2,464 × 2,056 (5.10 MP) |
| 传感器型号: | Sony IMX264 Polarizer |
| 传感器架构(材料): | CMOS |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 12.75 mm ø (Type 2/3) |
| 像素尺寸: | 3.45 µm × 3.45 µm |
像素格式
| 传感器位深度: | 8-bit, 10-bit, 12-bit; Adaptive (10-bit, 12-bit) |
| 单色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p, Mono12Packed |
| 拜耳像素格式: | BayerRG8, BayerRG10, BayerRG10p, BayerRG12, BayerRG12p, BayerRG12Packed |
时序与增益
| 最大帧率: | 34 fps |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 2 GPIOs (LVTTL) |
| 光电隔离线路: | 1 input, 1 output |
| 电源供应: | 10.8 to 26.4 VDC AUX | IEEE 802.3af, Power Class 0 PoE |
| 功耗: | External power: 5.5 W at 12 VDC (typical) | Power over Ethernet: 5.9 W (typical) |
工作条件
| 工作温度(外壳: | -20 °C to 60 °C housing temperature |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 60 × 29 × 29 |
| 镜头接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 100 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 512 MByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | IEEE 802.3: 5GBASE-T or 2.5GBASE-T (NBASE-T) and 1000BASE-T, IEEE 802.3af Power Class 0 PoE |
Alvium G5-507 Pol
分辨率
2,464 × 2,056 (5.10 MP)
帧率
34 fps
数字接口
5GigE
Alvium G5-507 Pol innovative 5GBASE-T camera with Sony IMX264 Polarizer CMOS global shutter sensor provides industrial performance for cost effective machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.