常规
| 型号: | Alvium FP3-203 |
| 产品系列: | Alvium FP3 |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光谱: | Visible |
| 光谱范围: | 300 nm to 1100 nm |
| 分辨率: | 1,632 × 1,248 (2.00 MP) |
| 传感器型号: | Sony IMX422 |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 9.33 mm ø (Type 1/1.7) |
| 像素尺寸: | 4.50 µm × 4.50 µm |
像素格式
| 单色像素格式: | GREY, RAW10, RAW12, RAW8, Y10, Y12 |
| YUV像素格式: | UYVY, YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr, YUV422 8-bit |
| RGB像素格式: | BGR8, RGB3, RGB8 (default), RGB888 (default) |
| 拜耳像素格式: | BayerGR10, BayerGR10p, BayerGR12, BayerGR12p, BayerGR8 |
时序与增益
| 曝光时间: | 18 µs to 10 s |
| 增益: | 0.0 dB to 48.0 dB |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 2 programmable GPIOs |
| I/O接口: | Coax, STP |
| 电源供应: | 5 VDC over MIPI CSI-2 |
| 功耗: | Value for the integrated serializer adds to CSI-2 model value. |
工作条件
| 工作温度(外壳: | -20 °C to 65 °C (housing) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 41 × 29 × 29 |
| 镜头接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 70 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 256 KByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | FPD-Link III, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes |
Alvium FP3-203
Embedded vision FPD-Link III camera with IMX422 sensor
分辨率
1,632 × 1,248 (2.00 MP)
数字接口
FPD-Link III, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes
Alvium FP3-203 innovative FPD-Link III camera with Sony IMX422 CMOS global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded and machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.