一般
| 型號: | Alvium GM2-2040 |
| 產品系列: | Alvium GM2 |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 300 nm to 1100 nm |
| 解析度: | 4,512 × 4,512 (20.40 MP) |
| 感測器型號: | Sony IMX541 |
| 感測器架構 (材料): | CMOS |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 17.6 mm ø (Type 1.1) |
| 像素大小: | 2.74 µm × 2.74 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 12-bit |
| 單色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p, RAW8, RAW10, RAW12, GREY, Y10, Y12 |
| YUV 像素格式: | YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr, YUV422 8-bit, UYVY |
| RGB 像素格式: | RGB8 (default), BGR8, RGB888 (default), RGB3 |
| Bayer 像素格式: | BayerGR8, BayerGR10, BayerGR10p, BayerGR12, BayerGR12p |
影像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 68 % |
時序與增益
| 最大影格率: | Mainly depends on hardware and register settings. |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 2 programmable GPIOs |
| I/O 連接器: | Coax, STP |
| 電源供應: | 5 VDC over MIPI CSI-2 |
| 功耗: | Value for the integrated serializer adds to CSI-2 model value. |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 65 °C (housing) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 41 × 29 × 29 |
| 鏡頭接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 70 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 256 KByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | GMSL2, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes |
Alvium GM2-2040
Embedded vision GMSL2 camera with IMX541 sensor
解析度
4,512 × 4,512 (20.40 MP)
數位介面
GMSL2, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes
Alvium GM2-2040 innovative GMSL2 camera with Sony IMX541 CMOS global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded applications.
Do you have any questions? We are here to help.