一般
| 型號: | Alvium G5-052 |
| 產品系列: | Alvium G5 |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 300 nm to 1100 nm |
| 解析度: | 816 × 624 (0.50 MP) |
| 感測器型號: | Sony IMX426 |
| 感測器架構 (材料): | CMOS |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 9.33 mm ø (Type 1/1.7) |
| 像素大小: | 9.00 µm × 9.00 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 8-bit, 10-bit, 12-bit; Adaptive (10-bit, 12-bit) |
| 單色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p, Mono12Packed |
| YUV 像素格式: | YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr |
| RGB 像素格式: | RGB8 (default), BGR8 |
| Bayer 像素格式: | BayerRG8, BayerRG10, BayerRG10p, BayerRG12, BayerRG12p, BayerRG12Packed |
影像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 73 % |
時序與增益
| 最大影格率: | 688 fps |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 2 GPIOs (LVTTL) |
| 光隔離線: | 1 input, 1 output |
| 電源供應: | 10.8 to 26.4 VDC AUX | IEEE 802.3af, Power Class 0 PoE |
| 功耗: | External power: 6.6 W at 12 VDC (typical) | Power over Ethernet: 7.2 W (typical) |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 60 °C housing temperature |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 60 × 29 × 29 |
| 鏡頭接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 100 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 512 MByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | IEEE 802.3: 5GBASE-T or 2.5GBASE-T (NBASE-T) and 1000BASE-T, IEEE 802.3af Power Class 0 PoE |
Alvium G5-052
Versatile USB camera with IMX426 sensor
解析度
816 × 624 (0.50 MP)
影格率
688 fps
數位介面
5GigE
Alvium G5-052 innovative 5GBASE-T camera with Sony IMX426 CMOS global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded and machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.