Allgemein
| Modell: | Mako G-508B POL |
| Produktserie: | Mako |
| Status: | Available |
Sensor
| Sensortyp: | Area scan |
| Chroma: | Mono |
| Spektrum: | Visible |
| Auflösung: | 2,464 × 2,056 (5.10 MP) |
| Sensormodell: | Sony IMX250 Polarizer |
| Sensorarchitektur (Material): | CMOS |
| Verschlusstyp(en): | Global Shutter |
| Sensorgröße: | 12.75 mm ø (Type 2/3) |
| Pixelgröße: | 3.45 µm × 3.45 µm |
Pixelformate
| Sensor-Bittiefe: | 12-bit |
| Monochrome Pixelformate: | Mono8, Mono12, Mono12Packed |
Bildgebungsleistung
| Quanteneffizienz @ 529 nm: | 25 % |
Timing und Verstärkung
| Max. Bildrate: | 23 fps |
I/Os und Stromversorgung
| Optisch isolierte Leitungen: | 1 input, 3 outputs |
| Stromversorgung: | 10.8 to 26.4 VDC AUX or 802.3at Type 1 PoE |
| Stromverbrauch: | 2.4 W at 12 VDC; 2.4 W PoE |
Betriebsbedingungen
| Betriebstemperatur (Gehäuse): | 5 °C to 45 °C housing temperature |
Mechanische Eigenschaften
| Gehäuseabmessungen (L x B x H in mm): | 61 × 29 × 29 |
| Gewicht: | 80 g |
Onboard-Speicher und FPGA
| Bildpuffer (RAM): | 64 MByte |
| Nichtflüchtiger Speicher (Flash): | 1024 KByte |
Schnittstellen
| Digitale Schnittstelle: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Mako G-508B POL
Polarization camera with GigE interface
Auflösung
2,464 × 2,056 (5.10 MP)
Bildrate
23 fps
Digitale Schnittstelle
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
Mako G-508B POL polarizer camera is equipped with a Polarsens 5.1 MP IMX250MZR CMOS sensor that incorporates the latest four-directional polarization filter technology from Sony. The on-chip nanowire polarizing layer supports four orientations (0°, 45°, 90°, and 135°).
Do you have any questions? We are here to help.