常规
| 型号: | Alvium G5-130 VSWIR |
| 产品系列: | Alvium G5 |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光谱: | SWIR, Visible SWIR |
| 光谱范围: | 400 nm to 1700 nm |
| 分辨率: | 1,296 × 1,032 (1.30 MP) |
| 传感器型号: | Sony IMX990 | InGaAs |
| 传感器架构(材料): | InGaAs |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 8.15 mm ø (Type 1/2) |
| 像素尺寸: | 5.00 µm × 5.00 µm |
像素格式
| 传感器位深度: | 8-bit, 10-bit, 12-bit; Adaptive (10-bit, 12-bit) |
| 单色像素格式: | Mono8 (default), Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p, Mono12Packed |
时序与增益
| 最大帧率: | 130 |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 2 GPIOs (LVTTL) |
| 光电隔离线路: | 1 input, 1 output |
| 电源供应: | 10.8 to 26.4 VDC AUX | IEEE 802.3af, Power Class 0 PoE |
| 功耗: | External power: 4.9 W at 12 VDC (typical) | Power over Ethernet: 5.7 W (typical) |
工作条件
| 工作温度(外壳: | -20 °C to 60 °C housing temperature |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 60 × 29 × 29 |
| 镜头接口: | C-Mount, CS-Mount, S-Mount |
| 重量: | 100 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 512 MByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | IEEE 802.3: 5GBASE-T or 2.5GBASE-T (NBASE-T) and 1000BASE-T, IEEE 802.3af Power Class 0 PoE |
Alvium G5-130 VSWIR
分辨率
1,296 × 1,032 (1.30 MP)
帧率
130 fps
数字接口
5GigE
Alvium G5-130 VSWIR innovative 5GBASE-T camera with global shutter Sony IMX990 SenSWIR InGaAs sensor enables short wave infrared (SWIR) imaging with industrial performance for various machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.