常规
| 型号: | Alvium FP3-210 |
| 产品系列: | Alvium FP3 |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光谱: | Visible |
| 光谱范围: | 300 nm to 1100 nm |
| 分辨率: | 1,928 × 1,088 (2.10 MP) |
| 传感器型号: | ON Semi AR0521SR (HD mode) |
| 快门类型: | Rolling Shutter |
| 传感器尺寸: | 4.90 mm ø (Type 1/3.6) |
| 像素尺寸: | 2.20 µm × 2.20 µm |
像素格式
| 单色像素格式: | GREY, RAW10, RAW12, RAW8, Y10, Y12 |
| YUV像素格式: | UYVY, YUV422 8-bit |
| RGB像素格式: | RGB3, RGB888 (default) |
成像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 79 % |
时序与增益
| 曝光时间: | 8 µs to 10 s |
| 增益: | 0.0 dB to 24.1 dB |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 2 programmable GPIOs |
| I/O接口: | Coax, STP |
| 电源供应: | 5 VDC over MIPI CSI-2 |
| 功耗: | Value for the integrated serializer adds to CSI-2 model value. |
工作条件
| 工作温度(外壳: | -20 °C to 65 °C (housing) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 41 × 29 × 29 |
| 镜头接口: | C-Mount, CS-Mount, S-Mount |
| 重量: | 70 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 256 KByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | FPD-Link III, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes |
Alvium FP3-210
Embedded vision FPD-Link III camera with AR0521 sensor
分辨率
1,928 × 1,088 (2.10 MP)
数字接口
FPD-Link III, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes
Alvium FP3-210 innovative FPD-Link III camera with ON Semi AR0521 CMOS rolling shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded applications.
Do you have any questions? We are here to help.