常规
| 型号: | EoSens1.3MCL-FM |
| 产品代码: | F006006 |
| 产品系列: | EoSens Camera Link |
| 状态: | Discontinued |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光谱: | Visible |
| 光谱范围: | 400 nm to 1000 nm |
| 分辨率: | 1,280 × 1,024 (1.30 MP) |
| 传感器型号: | ON Semiconductor LUPA1300-2 |
| 传感器架构(材料): | cmos |
| 快门类型: | global-shutter |
| 传感器尺寸: | 17.92 × 14.34 mm (22.95 mm, 4/3) |
| 像素尺寸: | 14.00 µm × 14.00 µm |
像素格式
| 传感器位深度: | 8-Bit,10-Bit |
| 单色像素格式: | mono8, mono10 |
时序与增益
| 最大帧率: | 506 |
| 最大帧率 ROI模式: | 1280 x 1024 | 506 fps, 640 x 480 | 1869 fps, 400 x 300 | 4068 fps, 1280 x 64 | 7638 fps, 60 x 60 | 33390 fps, x | 120423 fps, |
| 曝光时间: | 2 µs to 1 s |
| 增益: | 0.0 dB to 12.0 dB |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 0 x LVDS input, 0 x LVDS output, 0 x TTL input, 0 x TTL output, 0 x 24V input, 0 x Open drain output, |
| 特定非电气隔离IO: | 0 x RS232 input, 0 x RS232 output, 0 x RS422 input, 0 x RS422 output, |
| 光电隔离线路: | 1 x Optical isolated input, 0 x Optical isolated input, |
| 电源供应: | 8 to 24VDC |
| 功耗: | External: 5 W (typical) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 75 × 63 × 63 |
| IP防护等级: | IP30 |
| 镜头接口: | F-Mount |
| 重量: | 350 g |
接口
| 数字接口: | camera link full |
| 接口连接器: | (MDR) |
固件功能 - 图像控制
| 曝光模式: | external |
| 增益模式: | Digital |
| 白平衡模式: | true |
| 图像控制功能: | FW Features - Image Control |
固件功能 - 相机控制
| 触发模式/同步: | External TTL Signal, CC-Trigger |
EoSens1.3MCL-FM
分辨率
1,280 × 1,024 (1.30 MP)
帧率
506 fps
数字接口
Camera Link Full
Do you have any questions? We are here to help.