常规
| 型号: | Alvium G1-2040 |
| 产品系列: | Alvium G1 |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光谱: | Visible |
| 光谱范围: | 300 nm to 1100 nm |
| 分辨率: | 4,512 × 4,512 (20.40 MP) |
| 传感器型号: | Sony IMX541 |
| 传感器架构(材料): | CMOS |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 17.60 mm ø (Type 1.1) |
| 像素尺寸: | 2.74 µm × 2.74 µm |
像素格式
| 传感器位深度: | 12-bit |
| 单色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p, Mono12Packed |
| YUV像素格式: | YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr |
| RGB像素格式: | RGB8 (default), BGR8 |
| 拜耳像素格式: | BayerRG8, BayerRG10, BayerRG10p, BayerRG12, BayerRG12p, BayerRG12Packed |
成像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 68 % |
时序与增益
| 最大帧率: | 5 fps |
I/O与电源
| 非电气隔离IO: | 2 GPIOs (LVTTL) |
| 光电隔离线路: | 1 input, 1 output |
| 电源供应: | 10.8 to 26.4 VDC AUX | IEEE 802.3af, Power Class 0 PoE |
| 功耗: | External power: 3.8 W at 12 VDC (typical) | Power over Ethernet: 4.2 (typical) |
工作条件
| 工作温度(外壳: | -20 °C to 65 °C (housing) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 41 × 29 × 29 |
| 镜头接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 70 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 32 MByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Alvium G1-2040
分辨率
4,512 × 4,512 (20.40 MP)
帧率
5 fps
数字接口
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
Alvium G1-2040 innovative GigE camera with Sony IMX541 CMOS global shutter sensor provides industrial performance for cost effective machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.