一般
| 型號: | Mako G-040 |
| 產品系列: | Mako |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光譜: | Visible |
| 解析度: | 728 × 544 (0.40 MP) |
| 感測器型號: | Sony IMX287 |
| 感測器架構 (材料): | CMOS |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 6.3 mm ø (Type 1/2.9) |
| 像素大小: | 6.90 µm × 6.90 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 12-bit |
| 單色像素格式: | Mono8, Mono12, Mono12Packed |
| YUV 像素格式: | YUV411Packed, YUV422Packed, YUV444Packed |
| RGB 像素格式: | RGB8Packed, BGR8Packed |
| Bayer 像素格式: | BayerRG8, BayerRG12, BayerRG12Packed |
影像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 64 % |
時序與增益
| 最大影格率: | 286 fps |
I/O 與電源
| 光隔離線: | 1 input, 3 outputs |
| 電源供應: | 10.8 to 26.4 VDC AUX or 802.3at Type 1 PoE |
| 功耗: | 2.43 W at 12 VDC; 2.69 W PoE |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | 5 °C to 45 °C housing temperature |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 61 × 29 × 29 |
| 重量: | 80 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 64 MByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Mako G-040
GigE Vision camera featuring the Sony IMX287 CMOS sensor
解析度
728 × 544 (0.40 MP)
影格率
286 fps
數位介面
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
Mako G-040 is a 0.40 megapixel GigE machine vision camera that incorporates the high quality Type 1/2.9 (6.3 mm diagonal) Sony IMX287 CMOS sensor. At full resolution, this camera runs 286 frames per second. With a smaller region of interest, higher frame rates are possible.
Do you have any questions? We are here to help.