一般
| 型號: | hr455CXGE-T |
| 產品編號: | F004215 |
| 產品系列: | HR 10GigE |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Color |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 400 nm to 1000 nm |
| 解析度: | 9,568 × 6,380 (61.00 MP) |
| 感測器型號: | Sony IMX455 |
| 感測器架構 (材料): | cmos |
| 快門類型: | rolling-shutter |
| 感測器尺寸: | 35.98 × 23.99 mm (43.24 mm, 43.3mm (Type 2.7)) |
| 像素大小: | 3.76 µm × 3.76 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 8-Bit,12-Bit,16-Bit |
| RGB 像素格式: | bayer8, bayer12, bayer16 |
影像性能
| 動態範圍: | 81.4 dB |
| 訊噪比: | 47 dB |
時序與增益
| 最大影格率: | 18 fps |
| 曝光時間: | 34 µs to 60 s |
| 增益: | 0.0 dB to 36.0 dB |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 0 x LVDS input, 0 x LVDS output, 0 x TTL input, 0 x TTL output, 2 x 24V input, 4 x Open drain output, |
| 特定非隔離線: | 1 x RS232 input, 1 x RS232 output, 0 x RS422 input, 0 x RS422 output, |
| 光隔離線: | 1 x Optical isolated input, 0 x Optical isolated input, |
| 電源供應: | 21 to 25VDC, Power over Ethernet (POE+) |
| 功耗: | External: 30 W (typical) |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -10 °C to 70 °C |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 94 × 70 × 70 |
| 防護等級: | IP30 |
| 鏡頭接口: | M58x0.75 |
| 重量: | 590 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 448 MByte |
介面
| 數位介面: | 10gige |
| 介面連接器: | (RJ-45) |
FW 功能 – 影像控制
| 曝光模式: | Manual, Auto, External |
| 增益模式: | Auto, Manual |
| 白平衡模式: | auto, manual |
| 影像控制功能: | FW Features - Image Control |
FW 功能 – 相機控制
| 觸發模式/同步: | INTERNAL,SOFTWARE,EXTERNAL |
| 相機控制功能: | User Sets, POE, PWM(4), Sequencer, |
hr455CXGE-T
解析度
9,568 × 6,380 (61.00 MP)
影格率
18 fps
數位介面
10gige
Do you have any questions? We are here to help.