一般
| 型號: | Alvium G5-320 VSWIR |
| 產品系列: | Alvium G5 |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光譜: | SWIR, Visible SWIR |
| 光譜範圍: | 400 nm to 1700 nm |
| 解析度: | 2,080 × 1,544 (3.20 MP) |
| 感測器型號: | Sony IMX993 | InGaAs |
| 感測器架構 (材料): | InGaAs |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 9 mm ø (Type 1/1.8) |
| 像素大小: | 3.45 µm × 3.45 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 8-bit, 10-bit, 12-bit; Adaptive (10-bit, 12-bit) |
| 單色像素格式: | Mono8 (default), Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p, Mono12Packed |
時序與增益
| 最大影格率: | 131 fps |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 2 GPIOs (LVTTL) |
| 光隔離線: | 1 input, 1 output |
| 電源供應: | 10.8 to 26.4 VDC AUX | IEEE 802.3af, Power Class 0 PoE |
| 功耗: | External power: 6.0 W at 12 VDC (typical) | Power over Ethernet: 6.4 W (typical) |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 60 °C housing temperature |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 60 × 29 × 29 |
| 鏡頭接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 100 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 512 MByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | IEEE 802.3: 5GBASE-T or 2.5GBASE-T (NBASE-T) and 1000BASE-T, IEEE 802.3af Power Class 0 PoE |
Alvium G5-320 VSWIR
解析度
2,080 × 1,544 (3.20 MP)
影格率
131 fps
數位介面
5GigE
Alvium G5-320 VSWIR innovative 5GBASE-T camera with global shutter Sony IMX993 SenSWIR InGaAs sensor enables short wave infrared (SWIR) imaging with industrial performance for various machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.