一般
| 型號: | Alvium G1-040 |
| 產品系列: | Alvium G1 |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 300 nm to 1100 nm |
| 解析度: | 728 × 544 (0.40 MP) |
| 感測器型號: | Sony IMX287 |
| 感測器架構 (材料): | CMOS |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 6.3 mm ø (Type 1/2.9) |
| 像素大小: | 6.90 µm × 6.90 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 8-bit, 10-bit, 12-bit; Adaptive (10-bit, 12-bit) |
| 單色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p, Mono12Packed |
| YUV 像素格式: | YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr |
| RGB 像素格式: | RGB8 (default), BGR8 |
| Bayer 像素格式: | BayerRG8, BayerRG10, BayerRG10p, BayerRG12, BayerRG12p, BayerRG12Packed |
影像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 64 % |
時序與增益
| 最大影格率: | 298 fps |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 2 GPIOs (LVTTL) |
| 光隔離線: | 1 input, 1 output |
| 電源供應: | 10.8 to 26.4 VDC AUX | IEEE 802.3af, Power Class 0 PoE |
| 功耗: | External power: 3.1 W at 12 VDC (typical) | Power over Ethernet: 3.4 W (typical) |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 65 °C (housing) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 41 × 29 × 29 |
| 鏡頭接口: | C-Mount, CS-Mount, S-Mount |
| 重量: | 70 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 32 MByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) |
Alvium G1-040
解析度
728 × 544 (0.40 MP)
影格率
298 fps
數位介面
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE)
Alvium G1-040 innovative GigE camera with Sony IMX287 CMOS global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded and machine vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.