一般
| 型號: | Alvium 1800 C-1242 |
| 產品系列: | Alvium 1800 C |
| 狀態: | Available |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光譜: | Visible |
| 光譜範圍: | 300 nm to 1100 nm |
| 解析度: | 4,128 × 3,008 (12.40 MP) |
| 感測器型號: | Sony IMX545 |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 14 mm ø (Type 1/1.1) |
| 像素大小: | 2.74 µm × 2.74 µm |
像素格式
| 單色像素格式: | GREY, RAW10, RAW12, RAW8, Y10, Y12 |
| YUV 像素格式: | UYVY, YCbCr411_8_CbYYCrYY, YCbCr422_8_CbYCrY, YCbCr8_CbYCr, YUV422 8-bit |
| RGB 像素格式: | BGR8, RGB3, RGB8 (default), RGB888 (default) |
| Bayer 像素格式: | BayerGR10, BayerGR10p, BayerGR12, BayerGR12p, BayerGR8 |
影像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 68 % |
時序與增益
| 最大影格率: | 40 fps |
| 曝光時間: | 11 µs to 10 s |
| 增益: | 0.0 dB to 48.0 dB |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 2 programmable GPIOs |
| 電源供應: | 5 VDC over MIPI CSI-2 |
| 功耗: | Typical: 3.2 W |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 65 °C (housing) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 26 × 29 × 29 |
| 鏡頭接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 40 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 256 KByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | MIPI CSI-2, up to 4 lanes |
Alvium 1800 C-1242
Embedded vision CSI-2 camera with IMX545 sensor
解析度
4,128 × 3,008 (12.40 MP)
影格率
40 fps
數位介面
MIPI CSI-2, up to 4 lanes
Alvium 1800 C-1242 innovative MIPI CSI-2 camera with Sony IMX545 CMOS global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded applications.
Do you have any questions? We are here to help.