常规
| 型号: | Manta G-158 |
| 产品系列: | Manta |
| 状态: | Available |
传感器
| 传感器类型: | Area scan |
| 色度: | Mono or Color |
| 光谱: | Visible |
| 分辨率: | 1,456 × 1,088 (1.60 MP) |
| 传感器型号: | Sony IMX273 |
| 传感器架构(材料): | CMOS |
| 快门类型: | Global Shutter |
| 传感器尺寸: | 6.3 mm ø (Type 1/2.9) |
| 像素尺寸: | 3.45 µm × 3.45 µm |
像素格式
| 传感器位深度: | 8-bit or 12-bit |
| 单色像素格式: | Mono8, Mono12Packed, Mono12 |
| YUV像素格式: | YUV411Packed, YUV422Packed, YUV444Packed |
| RGB像素格式: | RGB8Packed, BGR8Packed |
| 拜耳像素格式: | BayerRG8, BayerRG12, BayerRG12Packed |
成像性能
| 量子效率 @ 529 nm: | 64 % |
时序与增益
| 最大帧率: | 75 |
I/O与电源
| 特定非电气隔离IO: | 1 |
| 光电隔离线路: | 2 inputs, 2 outputs |
| 电源供应: | 8 to 30 VDC AUX or IEEE 802.3af PoE |
| 功耗: | External power: 2.79 W at 12 VDC | Power over Ethernet: 3.26 W |
工作条件
| 工作温度(外壳: | 5 °C to 45 °C ambient (without condensation) |
机械特性
| 机身尺寸(L x W x H mm): | 86 × 44 × 29 |
| 重量: | 190 g |
板载内存与FPGA
| 图像缓存(RAM): | 128 MByte |
| 非易失性存储器(闪存): | 1024 KByte |
接口
| 数字接口: | IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) optional |
Manta G-158
GigE Vision camera featuring the Sony IMX273 CMOS sensor
分辨率
1,456 × 1,088 (1.60 MP)
帧率
75 fps
数字接口
IEEE 802.3 1000BASE-T, IEEE 802.3af (PoE) optional
Manta G-158 is a 1.58 megapixel machine vision camera with a GigE compliant Gigabit Ethernet port and Hirose port. Manta G-158 incorporates the high quality Type 1/2.9 (6.3 mm diagonal) Sony IMX273 CMOS sensor with Pregius global shutter technology.
Do you have any questions? We are here to help.