一般
| 型號: | Alvium GM2-530 VSWIR |
| 產品系列: | Alvium GM2 |
| 狀態: | Prototype/engineering sample |
感測器
| 感測器類型: | Area scan |
| 色度: | Mono |
| 光譜: | SWIR, Visible SWIR |
| 光譜範圍: | 400 nm to 1700 nm |
| 解析度: | 2,592 × 2,056 (5.30 MP) |
| 感測器型號: | Sony IMX992 | InGaAs |
| 感測器架構 (材料): | InGaAs |
| 快門類型: | Global Shutter |
| 感測器尺寸: | 11.4 mm ø (Type 1/1.4) |
| 像素大小: | 3.45 µm × 3.45 µm |
像素格式
| 感測器位深: | 8-bit, 10-bit, 12-bit; Adaptive (10-bit, 12-bit) |
| 單色像素格式: | Mono8, Mono10, Mono10p, Mono12, Mono12p, RAW8, RAW10, RAW12, GREY, Y10, Y12 |
| Bayer 像素格式: | BayerGR8, BayerGR10, BayerGR10p, BayerGR12, BayerGR12p |
時序與增益
| 最大影格率: | Mainly depends on hardware and register settings. |
I/O 與電源
| 非隔離線: | 2 programmable GPIOs |
| I/O 連接器: | Coax, STP |
| 電源供應: | 5 VDC over MIPI CSI-2 |
| 功耗: | Value for the integrated serializer adds to CSI-2 model value. |
操作條件
| 操作溫度 (機殼): | -20 °C to 65 °C (housing) |
機械特性
| 機殼尺寸 (長 x 寬 x 高 mm): | 41 × 29 × 29 |
| 鏡頭接口: | C-Mount, CS-Mount |
| 重量: | 70 g |
板載記憶體與 FPGA
| 影像緩衝區 (RAM): | 256 KByte |
| 非揮發性記憶體 (Flash): | 1024 KByte |
介面
| 數位介面: | GMSL2, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes |
Alvium GM2-530 VSWIR
Embedded vision GMSL2 camera with IMX992 sensor
解析度
2,592 × 2,056 (5.30 MP)
數位介面
GMSL2, based on MIPI CSI-2, up to 4 lanes
Alvium GM2-530 VSWIR innovative GMSL2 camera with Sony IMX992 SenSWIR InGaAs global shutter sensor provides industrial performance for cost effective embedded vision applications.
Do you have any questions? We are here to help.